راهنمای سفر به مسکو

مسکو برای اولین بار در سال 1147 ثبت شد و تبدیل به شهری پررونق و قدرتمند شد که به عنوان پایتخت دوک‌نشین بزرگ که نام خود را دارد، تبدیل شد. هنگامی که دوک‌نشین بزرگ مسکو به تزاروم روسیه تبدیل شد، مسکو همچنان به عنوان مرکز سیاسی و اقتصادی در بیشتر تاریخ تزاروم باقی ماند.

۱۴۰۰ شنبه ۷ اسفند
736 بازدید
راهنمای سفر به مسکو

مسکو پایتخت و بزرگترین شهر روسیه است. این شهر بر روی رودخانه مسکوا در روسیه مرکزی قرار دارد. مساحت شهر 2511 کیلومتر مربع (970 مایل مربع) است. در حالی که منطقه شهری 5891 کیلومتر مربع (2275 مایل مربع) و مساحت کلان شهر بیش از 26000 کیلومتر مربع (10000 مایل مربع) است. مسکو یکی از بزرگترین شهرهای جهان است. مسکو پرجمعیت ترین شهر در اروپا، بزرگترین منطقه شهری در اروپا و بزرگترین شهر از نظر مساحت زمین در قاره اروپا محسوب می‌شود.

مسکو برای اولین بار در سال 1147 ثبت شد و تبدیل به شهری پررونق و قدرتمند شد که به عنوان پایتخت دوک‌نشین بزرگ که نام خود را دارد، تبدیل شد. هنگامی که دوک‌نشین بزرگ مسکو به تزاروم روسیه تبدیل شد، مسکو همچنان به عنوان مرکز سیاسی و اقتصادی در بیشتر تاریخ تزاروم باقی ماند. هنگامی که تزاروم به امپراتوری روسیه اصلاح شد، پایتخت از مسکو به سن پترزبورگ منتقل شد و نفوذ شهر را کاهش داد. سپس پایتخت پس از انقلاب اکتبر به مسکو منتقل شد و شهر به عنوان مرکز سیاسی اتحاد جماهیر شوروی روسیه و سپس اتحاد جماهیر شوروی بازگردانده شد. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، مسکو به عنوان پایتخت فدراسیون روسیه معاصر و تازه تاسیس باقی ماند.

شمالی‌ترین و سردترین کلان شهر جهان، با سابقه‌ای نزدیک به هشت قرن، یعنی مسکو به‌عنوان یک شهر فدرال اداره می شود (از سال 1993) که به عنوان مرکز سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و علمی روسیه و اروپای شرقی عمل می کند. مسکو به عنوان یک شهر جهانی آلفا، یکی از بزرگترین اقتصادهای شهری جهان را دارد. این شهر یکی از مقاصد توریستی با سرعت در حال رشد در جهان است و یکی از پربازدیدترین شهرهای اروپا است.

مسکو چهارمین شهر از نظر تعداد میلیاردرها در بین شهرهای جهان است و بیشترین تعداد میلیاردرها را در بین شهرهای اروپا دارد. مرکز تجارت بین المللی مسکو یکی از بزرگترین مراکز مالی در اروپا و جهان است و برخی از بلندترین آسمان خراش های اروپا را در خود جای داده است. مسکو میزبان بازی‌های المپیک تابستانی 1980 و یکی از شهرهای میزبان جام جهانی فوتبال 2018 بود.

شواهد تاریخی نشان می‌دهد که زندگی در مسکو به دوران نوسنگی بر می‌گردد. برای سال‌ها مسکو پایدار و مرفه بود و تعداد زیادی از مهاجران را از سراسر روسیه جذب خود می‌کرد. قحطی روسیه در سال 1601-1660 حدود 100000 کشته در مسکو داشت. و برای مدتی پایتخت روسیه به سن پترزبورگ منتقل شد ولی پس از انقلاب روسیه در سال 1917 مسکو دوباره پایتخت شد.

امروزه جمعیت مسکو تقریباً به 10 میلیون نفر می‌رسد و مهم‌ترین مرکز سیاسی و مالی روسیه و همچنین محل اقامت دولت و مجلس است. در این شهر وجهه آسیایی اروپایی روسیه را به آسانی خواهید دید. احساسی که در سفر به مسکو به شما منتقل می‌شود احساس اروپایی است اما از نظر روحی و رفتاری احساس بودن در شهری آسیایی را خواهید داشت.

اکثر جمعیت مسکو از اقوام روسی، اوکراینی، تاتاری، ارمنی، آذری، بلاروس، گرجی، ازبک، تاجیک، مولداوی، موردوین، چچن هستند. دین غالب آنها مسیحیت ارتدوکس است اما سایر ادیان مثل ارمنی، اسلام، بودیسم، کاتولیک، یزیدیسم، یهودیت، پروتستانتیسم نیز در مسکو وجود دارد. مسکو با قومیت و مذهب متنوع خود، نمایشی از آزادی قومی و دینی است.

 

چه زمانی برای سفر به مسکو مناسب است؟مسکو در هر فصل و زمانی، در هر ساعت از شبانه روز، با هنر، تاریخ و عظمت خود بازدیدکنندگان را شگفت‌زده می‌کنند.

مسکو آب و هوای مرطوب قاره‌ای دارد که خصوصیت بارز این اقلیم، زمستان‌های سرد و طولانی و تابستان‌های گرم است. دمای مسکو در زمستان بین پنج تا منفی 25 درجه سانتی‌گراد متغییر است. و در تابستان دمای مسکو به ده تا 35 درجه سانتی‌گراد می‌رسد. اولین برف معمولاً در آبان دیده می‌شود ولی بیشترین بارش برف در دی و بهمن اتفاق می‌افتد. در اواسط فروردین شاهد تغییر ناگهانی به سمت هوای گرم و آفتابی خواهید بود به طوری‌که در اوایل خرداد دما به 20 درجه سانتی‌گراد می‌رسد.

با این توصیف‌ها بهترین زمان سفر به مسکو در فصول پاییز و بهار است. بهار شهر مسکو پر از شکوفه است و پاییز آن پر از رنگ است. جشن‌های روز پیروزی و جشنواره بهاره بسیاری را در بهار برای سفر به مسکو تشویق می‌کنند. تابستان‌ها با روزهای طولانی و گرمای کافی، اوج گردشگری در مسکو است. اما به طور حتم هزینه‌های سفرتان به روسیه در این فصل بالا خواهد رفت. از طرفی زمستان شهر مسکو بدنام است چون در تمام این فصل برف روی زمین است. اما اگر عاشق ورزش‌های زمستانی هستید فرصت سفر به مسکو را در زمستان از دست ندهید.

 

برای سفر به روسیه چه ارزی با خود ببرید؟
بهتر است که برای سفر به روسیه همراه خودتان روبل ببرید، اما در صورتی که نتوانستید روبل تهیه کنید می‌توانید دلار یا یورو همراه خودتان ببرید و آنجا تبدیل به روبل کنید. خودپردازهای بین‌المللی به طور گسترده در مسکو وجود دارند. در ضمن کارت اعتباری بین‌المللی در بسیاری از رستوران‌ها و هتل‌های بزرگ مورد قبول هستند اما پول نقد غیر از روبل مورد قبول نخواهد بود.