آوسبیلدونگ

اخذ ویزای آلمان، مهاجرت به آلمان از طریق روش های مختلف و اخذ اقامت آلمان از بهترین راه های ممکن، به طور کامل در این مقاله برای مخاطبین و علاقمندانی که در پی اخذ ویزای آلمان می باشند

۱۴۰۰ دوشنبه ۹ اسفند
3288 بازدید
آوسبیلدونگ

اگر به دنبال کارکردن در آلمان  بدون تحصیلات دانشگاهی هستید، برای ورود به بازار کار آلمان صرفا لازم نیست که در دانشگاه های آلمان تحصیل کنید. شما می توانید با گذراندن یک دوره فنی در آلمان (آوسبیلدونگ) تجربه لازم برای کار را به دست آورید و راه ورود به بازار کار را پیدا کنید.

اگر شما دارای مدرک دیپلم یا کاردانی هستید و همچنین یک یا چند دوره در زمینه خاصی گذرانده اید می توانید برای فعالیت در این دوره ها اقدام کنید.
در بخش های بعدی قصد داریم به بررسی دوره های کارآموزی آلمان، شرایط آن و همچنین مدارک لازم برای دوره های آوسبیلدونگ بپردازیم.

درباره کشور آلمان

اگر از شما بخواهند نام سه کشور پیشرفته در زمینه های اقتصادی، فرهنگی و رفاهی را معرفی کنید قطعا  کشور آلمان را نام خواهید برد. جمهوری فدرال آلمان کشوری در غرب اروپاست و پایتخت آن برلین می‌باشد. جمعیت آلمان هم اکنون نزدیک به 83 میلیون نفر است و مساحت آن نزدیک به 357 هزار کیلومتر مربع است.

 هر ساله تعداد زیادی از مهاجران به آلمان مهاجرت می کنند به طوری که در سال 2018 حدود 1.5 میلیون مهاجر نفر کشور خود را به مقصد آلمان ترک کرده اند. این نشان دهنده مهاجر پذیر بودن کشور آلمان و همچنین شرایط مناسب این کشور برای مهاجرین می‌باشد.

طبق آمار رسمی کشور آلمان هم اکنون نرخ بیکاری این کشور نزدیک به 3.1 درصد می‌باشد، که این به معنای وجود تعداد زیاد موقعیت شغلی در آلمان و همچنین نیاز به نیروی کار است.

علت جذب نیروهای کاری خارجی در آلمان

از آن جایی که رشد جمعیت در کشور آلمان منفی می باشد بنابراین جمعیت این کشور رو به پیری می باشد که این باعث شده دولت آلمان نیروی کار مورد نیاز خود را از کشور های دیگر جذب کند.

 همانطور که میدانید کمپانی ها وشرکت های بزرگ و مطرحی در این کشور در حال فعالیت می باشند، که می توان از   ب ام و، دایملر، بوش، وودافون و فولکس واگن اشاره کرد. شما با داشتن سابقه کاری یا کارآموزی هرچند محدود می توانید در این کمپانی ها و شرکت های بزرگ مختلف دیگر  مشغول فعالیت شوید.

 

آوسبیلدونگ در آلمان و شرایط آن

آوسبیلدونگ یک دوره کارآموزی می باشد که طول دوره آن بین 2 تا 4 سال متغیر می باشد. در این مدت زمان شما علاوه بر دروس نظری، به صورت عملی نیز آموزش می بینید. 

این دوره ها با همکاری یک کارفرما و همچنین یک موسسه آموزشی اجرا خواهد شد و به  دو نوع آوسبیلدونگ مدرسه ای (schuliche ausbildung) و آوسبیلدونگ دوگانه (Duale Ausbildung) تقسیم می گردد.

 در برخی از آوسبیلدونگ ها می توانید بین 400 تا 1000 یورو ماهانه حقوق دریافت کنید که این مبلغ برای  هزینه زندگی در آلمان کافی است.

میزان حقوق دریافتی از آوسبیلدونگ چقدر است؟

دریافتی شما از کارآموزی آلمان یا آوسبیلدونگ بسته به این که چه رشته ای را می گذرانید متفاوت می باشد.

هم اکنون نزدیک به 400 رشته مختلف در دوره های آوسبیلدونگ وجود دارد. از جمله شرایط اصلی که برای شرکت در این دوره ها لازم است زبان آلمانی می باشد. برای این که بتوانید در دوره های عملی شرکت کنید و همچنین امتحانات را با موفقیت پشت سر بگذارید لازم است سطح زبان آلمانی بالا ( ترجیحا B2) را داشته باشید.

البته سطح زبان به رشته آوسبیلدونگ مورد نظر نیز بستگی دارد و در برخی موارد آشنایی به زبان انگلیسی نیز می تواند به شما کمک کند ، اما داشتن مدرک آلمانی الزامی است .

 

حداقل مدرک تحصیلی مورد نیاز برای دوره های کارآموزی چیست؟

یکی دیگر از سوالات اساسی که برای دوره های آوسبیلدونگ وجود دارد این است که حداقل مدرک تحصیلی مورد نیاز برای این دوره ها چیست؟

حداقل مدرک  برای شروع فعالیت در این دوره ها دیپلم است . اگر دوره ی خاصی در رشته مورد نظر خود گذرانده اید میتواند به پیشرفت و بالاتر شدن سطح شما کمک کند همچنین مدارک باید مورد ارزیابی و تطبیق  کشور آلمان قرار بگیرد.

شرایط سنی برای دوره های کارآموزی آلمان

یکی از سوالات دیگر در این زمینه شرایط سنی می باشد. برای شرکت در این دوره ها حداقل سن مورد نیاز 18 سال و همچنین حداکثر آن 25 سال می باشد. درنظر داشته باشید یادگیری زبان آلمانی نیز زمان زیادی را لازم دارد بنابراین بهتر است دو سال قبل از رسیدن به حداکثر سن شروع به یادگیری زبان کنید.

شما برای این نوع دوره ها ویزای همراه نمی توانید داشته باشید، پس از اتمام این دوره و بستن قرارداد کاری می توانید برای خانواده خود ویزای همراه تهیه کنید و به همراه خود به آلمان ببرید.

کار آموزی مدرسه ای در آلمان ( شولیشه آوسبیلدونگ )

همانطور که گفته شد دو نوع آوسبیلدونگ وجود دارد که یکی از آن ها آوسبیلدونگ مدرسه ای می باشد. در آوسبیلدونگ مدرسه ای مدت زمان تحصیل بیشتر از کار عملی می باشد و در رشته های مختلفی مانند پرستاری، مهندسی و صنعتی ارائه می شود. این آوسبیلدونگ ها توسط مدارس مختلف چه خصوصی و چه دولتی ارائه می شود. 

همچنین باید در نظر داشته باشید که اگر بخواهید در مدارس خصوصی دوره خود را سپری کنید باید هزینه آن را پرداخت کنید. در طی این دوره آموزشی شما هفته ای 10 ساعت اجازه کار مجزا از آن را نیز دارید.

 

درخواست بافوگ طراحی برای حمایت از دانش اموزان بی بضاعت

یکی دیگر از نکاتی که وجود دارد این است که افرادی که دارای شرایط زیر باشند می توانند درخواست بافوگ کنند. Schüler Bafög یک نوع برنامه از طرف دولت برای حمایت دانش آموزان بی بضاعت است. البته لازم است شرایط زیر را دارا باشید:

شهروند یکی از شهرهای اتحادیه اروپا باشید.
حداقل 15 ماه در آلمان زندگی کرده باشید و اقامت قانونی داشته باشید.
حداقل 5 سال در آلمان بوده باشید و کار کرده باشید.

این نکته را در نظر داشته باشید که اگر به تازگی وارد آلمان شوید نمی توانید از این برنامه استفاده کنید .

ثبت نام در مدرسه برای حضور در آوسبیلدونگ در کشور آلمان

برای حضور در این نوع آوسبیلدونگ لازم است که در یک مدرسه یا کالج ثبت نام کنید که برای این کار نیاز به مدارک تحصیلی تایید شده دارید. هرچقدر که نمرات و زبان شما بهتر باشد شانس پذیرفته شدن در این دوره ها  بیشتر است. 

البته گاهی نیز دیده می شود که تجربه کاری شما در رشته ی مورد نظر میتواند احتمال پذیرش را بالا ببرد. برای اینکه بتوانید آوسبیلدونگ مورد نظر خود را پیدا کنید می توانید از طریق مراکز مشاوره برای مهاجران مانند Jugendmigrationsdiensts و یا برای افراد بزرگسال Migrationsberatungen für Erwachsene  اقدام کنید.

یکی دیگر از نکاتی که وجود دارد این است که افرادی که دارای شرایط زیر باشند می توانند درخواست بافوگ کنند. Schüler Bafög یک نوع برنامه از طرف دولت برای حمایت دانش آموزان بی بضاعت است. البته لازم است شرایط زیر را دارا باشید:

 • شهروند یکی از شهرهای اتحادیه اروپا باشید.
 • حداقل 15 ماه در آلمان زندگی کرده باشید و اقامت قانونی داشته باشید.
 • حداقل 5 سال در آلمان بوده باشید و کار کرده باشید.

این نکته را در نظر داشته باشید که اگر به تازگی وارد آلمان شوید نمی توانید از این برنامه استفاده کنید .

آوسبیلدونگ دوگانه ( دوآله آوسبیلدونگ ) چیست؟

آوسبیلدونگ های دوگانه که به آن ها دوآله آوسبیلدونگ یا بقوفلیشه آوسبیلدونگ نیز گفته می شود نوع دیگری از آوسبیلدونگ می باشد. 

این نوع از آوسبیلدونگ نیز از ترکیب بخش های تئوری و عملی می باشد. این دوره ها ممکن است  سه سال و نیم یا چهار سال زمان لازم داشته باشد که شما در این مدت ، در هفته دو یا سه روز را در یک مدرسه فنی به تحصیل تئوری می پردازید و بخش عملی دوره را در یک شرکت یا کمپانی به کارآموزی مشغول می شوید.

 در این نوع کارآموزی به ازای کار در یک شرکت شما حقوق دریافت خواهید کرد. به این حقوق به اصطلاح Ausbildungsvergütung می گویند.

 

تنوع رشته در دوره کارآموزی آلمان

همانطور که گفته شد رشته های مختلفی در آوسبیلدونگ وجود دارد از رشته هایی مانند آشپزی گرفته تا فنی و پرستاری در این کارآموزی ها آموزش داده می شود. البته در نظر داشته باشید که همه مشاغل در همه شهر ها وجود ندارد.

 الزاما باید بازار کار آن رشته در منطقه مورد نظر وجود داشته باشد. اگر بتوانید نمرات خوبی در دوره کارآموزی کسب کنید یا تجربه کاری داشته باشید میتوانید شروع فعالیت خود را در زمینه کاری زود تر از سه سال آغاز کنید.

 

کدام یک از رشته های آوسبیلدونگ آلمان برای شما مناسب است؟

مشاوران ما با بررسی شرایط سنی، تحصیلی و کاری شما بهترین پیشنهاد را به شما مشاوره خواهند داد...

میزان حقوق دریافتی در رشته‌های مختلف در اوسبیلدونگ

میزان حقوق دریافتی هر فرد در رشته موردنظر می‌تواند تا حد بسیار زیادی متفاوت باشد. متقاضیان می‌توانند با شرکت در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی حقوق بالاتری را دریافت کنند. در ادامه به بررسی کلی هرکدام از رشته‌های اوسبیلدونگ به­صورت کلی خواهیم پرداخت. این رشته‌ها عبارت‌اند از:

مراقب پرواز

از جمله رشته‌های پرطرفدار در اوسبیلدونگ مراقبت پرواز است. به­طورکلی این دوره به‌صورت دوگانه در شرکت و در دانشگاه انجام می‌شود. اگر شما هم علاقه‌مند به رشته‌های هوانوردی هستید و دیپلم ندارید می‌توانید از طریق مدرک اوسبیلدونگ اقدام کنید. کار در صنعت هوانوردی ممکن است آرزوی بسیاری از افراد باشد که با این دوره‌ها به واقعیت تبدیل خواهد شد. حقوق این افراد تقریباً 6000 یورو است که می‌تواند کاملاً هزینه‌های مربوطه را پوشش دهد.

پرستاری

پرستاری رشته بسیار مناسب با درآمد خوب در کشور آلمان است. معمولاً پرستاران در کشور آلمان دستمزد بسیار مناسبی را دریافت می‌کنند و از کیفیت زندگی مناسبی برخوردار هستند. ازاین‌رو بسیاری از افراد علاقه‌مند به تحصیل در این رشته هستند. اگر برای تحصیل در این رشته دچار مشکلات مالی هستید یا علاقه‌مند به مهاجرت از طریق این رشته هستید این دوره می‌تواند بسیار برای شما مناسب باشد.

در این دوره شما نه‌تنها نیاز به پرداخت هزینه ندارید بلکه مبلغ 2900 یورو نیز به شما پرداخت می‌شود. این مبلغ می‌تواند به طور کامل هزینه‌های زندگی شما را پوشش دهد. جمعیت افراد میان‌سال در کشور آلمان تا حد بسیار زیادی رو به افزایش است. ازاین‌رو کشور آلمان برای جبران کردن کمبود نیروی خود اقدام به جذب مهاجرین کرده است.

به همین علت است که بسیاری از افراد برای مهاجرت به این کشور تصمیم گرفته‌اند. شما می‌توانید به‌راحتی برای گرفتن اقامت این کشور در دوره پرستاری شرکت کرده و به‌راحتی در کشور آلمان کار پیدا کنید.

فناوری اطلاعات

رشته فناوری اطلاعات نیز از جمله رشته‌های مناسب برای مهاجرت به حساب می‌آید. حقوق دریافتی افرادی که در دوره فناوری اطلاعات شرکت می‌کنند 2400 یورو است که مبلغ مناسبی برای یک زندگی عادی به حساب می‌آید.

املاک

با گذراندن دوره املاک شما می‌توانید علاوه بر افزایش سطح دانش خودتان مبلغ 3000 یورو را در ماه دریافت کنید که برای این رشته تا حدودی کفایت می‌کند. دقت داشته باشید که هزینه‌های زندگی در آلمان بسیار پایین است و شما می‌توانید با کمی تلاش علاوه برای گذراندن دوره‌های مورد نظر در آخر کمی پس‌انداز هم داشته باشید.

مکانیک هواپیما

حرفه مکانیک هواپیما از جمله مهارت‌های مناسب برای افراد علاقه‌مند به رشته هوانوردی است. شما می‌توانید با شرکت در دوره اوسبیلدونگ در آلمان علاوه بر یادگیری مکانیک هواپیما 2700 یورو در ماه دریافت کنید. این مبلغ می‌تواند تا حد بسیار زیادی برای افرادی که در این رشته تحصیل می‌کنند مناسب باشد.

 

مکانیک کشتی

مکانیک کشتی نیز مانند مکانیک هواپیما از جمله رشته‌های پرمتقاضی به حساب می‌آید. حقوق دریافتی افرادی که در رشته مکانیک کشتی مشغول به تحصیل هستند 6000 یورو در ماه است که می‌تواند یک زندگی ساده برای شما در کشور آلمان فراهم کند. البته کمی هزینه‌های مربوط به این دوره بالا است که با حقوق دریافتی کاملاً جبران می‌شود.

ناظر ارشد

در هنگام گذراندن دوره ناظر ارشد در اوسبیلدونگ شما مبلغ 2600 یورو را به‌عنوان حقوق دریافت خواهید کرد.

مکاترونیک

امروزه خودروها به‌نوعی فضای اطراف ما را تسخیر کرده‌اند. مکاترونیک خودرو از جمله دوره‌های پرطرفدار در آوسبیلدونگ به حساب می‌آید. در حین گذراندن دوره مکاترونیک خودرو شما مبلغ 2000 یورو را به‌صورت حقوق دریافت می‌کنید. این مبلغ باتوجه‌به هزینه‌های مربوط به این رشته بسیار مناسب است.

 

زمان شروع دوره های کارآموزی

به وضوح کارآموزی هایی با زمان کمتر ساده تر از کارآموزی با زمان طولانی تر است. به عنوان مثال تراشکاری(Internship) از جمله کارآموزی های دو ساله می باشد. درکارآموزی  بسته به رشته ای که انتخاب کرده اید حقوق دریافت میکنید و این حقوق سالیانه افزایش پیدا خواهد کرد.

 مبلغ این حقوق به طور معمول بین 550 تا 2000 یورو است. اگر درآمدی که در این دوره ها دارید بیشتر از سالی 8450 یورو باشد لازم است تا مالیات آن را بپردازید.

نحوه پیدا کردن دوره‌های اوسبیلدونگ در آلمان

دوره‌های اوسبیلدونگ در آلمان جذابیت خاصی را برای متقاضیان و پناه‌جویان دارد. از جمله اصلی‌ترین ویژگی‌های آن می‌توان به دریافت ویزا از کشور آلمان اشاره کرد. ازآنجایی‌که در طول دوره به شما ویزا داده می‌شود شما می‌توانید به‌راحتی در دوره‌های مربوط در رشته موردعلاقه خودتان شرکت کنید. پس از اتمام این دوره‌ها نیز شما می‌توانید به‌راحتی برای دریافت کار از این کشور اقدام کنید.

کشور آلمان یک کشور پیشرفته و با کیفیت بالای زندگی است و قطعاً شما می‌توانید به‌راحتی برای دریافت یک شغل مناسب در این کشور اقدام کنید. در چنین حالتی معمولاً افراد به دوره اوسبیلدونگ به‌عنوان یک فرصت طلایی نگاه می‌کنند. اگر شما هم علاقه‌مند به شرکت در این دوره‌ها هستید در ادامه به طور کامل روش‌های پیدا کردن این دوره‌ها در کشور آلمان را شرح داده‌ایم که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

استفاده از هرکدام از این روش‌ها کاملاً وابسته به شرایط و نوع رشته موردعلاقه شما است. برای این کار تمامی این روش‌ها را مطالعه کنید و در آخر روش پیدا کردن دوره اوسبیلدونگ موردنظر خودتان را انتخاب کنید.

 
 1. دوره‌های کارآموزی

در کشور آلمان دوره‌های کارآموزی بسیار رایج هستند. معمولاً دانش‌آموزان و دانشجویان ایرانی در این دوره‌ها شرکت نمی‌کنند. از نظر این افراد این دوره‌ها بی‌فایده هستند که کاملاً اشتباه است. درصورتی‌که بتوانید در دوره کارآموزی به‌درستی عمل کنید می‌توانید در این شرکت‌ها استخدام شوید. عملکرد مناسب در دوران کارآموزی همچنین می‌تواند یک سابقه کار مناسب برای شما به حساب بیاید.

معمولا در پایان دوران کارآموزی یک گواهینامه در اختیار شما قرار می‌گیرد. این گواهی‌نامه برای شما یک مدرک عالی و حتی یک سابقه کار به حساب می‌آید. درصورتی‌که دوره کارآموزی را به‌خوبی بگذرانید از شما دعوت می‌شود که در دوره اوسبیلدونگ شرکت کنید.

 این موضوع بسیار مهم است که در دوران کارآموزی بتوانید رابطه خوبی با کارفرما خودتان برقرار کنید. بهتر است از کارفرما خودتان درخواست کنید که در گواهینامه شما علاوه بر کیفیت کاری ویژگی‌های اخلاقی شما را نیز ذکر کند. البته در اکثر موارد خود کارفرما شما را برای این دوره‌ها معرفی می‌کند که بهترین راه‌حل برای ورود به دوره اوسبیلدونگ است. در این روش عملکرد شما بسیار اهمیت دارد پس حتماً تمام تلاش خودتان را برای موفق شدن در این روش به کار بگیرید.

 

 1. جشنواره‌ها و همایش‌ها

شرکت در جشنواره‌ها و همایش‌ها نیز یکی از بهترین راه‌حل‌ها برای دریافت این دوره‌ها است. بسیاری از شرکت‌ها هستند که برای جذب مخاطب اقدام به برگزاری چنین دوره‌هایی می‌کنند. شما می‌توانید به‌راحتی و با شرکت داشتن در این جشنواره‌ها اقدام به دریافت دوره اوسبیلدونگ کنید. روال کار به این صورت است که شما در یک جشنواره یا همایش شرکت می‌کنید و بعد از انجام مصاحبه دوره موردنظر خودتان را دریافت می‌کنید.

از جمله مزایا این روش این است که شما دیگر نیازی نیست که منتظر جواب بمانید یا تا حد زیادی به دنبال کسب‌وکارهای مختلفی باشید. تنها کافی است که یک مصاحبه مناسب را ارائه دهید. در چنین حالتی می‌توانید بهترین نتیجه ممکن را بگیرید. همچنین با شرکت در همایش‌ها و جشنواره‌های مختلفی می‌توانید تجربه کاری خودتان را تا حد بسیار زیادی افزایش دهید. این موضوع می‌توانید بعدها در نتیجه شغلی شما تا حد بسیار زیادی تأثیرگذار باشد.

 1. جستجو در اینترنت

آخرین روشی که می‌توانید از آن کمک بگیرید جستجو در اینترنت است. برای این کار لازم است که به زبان آلمانی تسلط لازم را داشته باشید تا به‌راحتی بتوانید با مرکز موردنظر خودتان ارتباط برقرار کنید. معمولاً متقاضیان این روش را ترجیح می‌دهند. علت اصلی این موضوع این است که در چنین حالتی نیاز به مراجعه حضوری نخواهید داشت و تنها در هنگام برگزاری آزمون ورودی یا مصاحبه به مرکز موردنظر مراجعه می‌کنید.

آوسبیلدونگ های دوگانه یا مدرسه ای؟

بسیاری از مردم آوسبیلدونگ های دوگانه را به مدرسه ای ترجیح می دهند زیرا می توانند از این طریق در یک شرکت یا کمپانی معتبر مشغول به فعالیت شوند و از همین راه می توانند دوره های تئوری را در مدرسه فنی ادامه دهند.

 از آنجایی که تعداد بالایی آوسبیلدونگ دوگانه وجود دارد، شما می توانید متناسب ترین دوره با استعداد خود را انتخاب کنید. 

برای شرکت در دوره های عملی در یک کمپانی خاص و یا مورد نظر شما میتوانید از طریق همان شرکت اقدام کنید ( در صورتی که شرکت نیاز به نیروی آوسبیلدونگ را اعلام کرده باشد).

 

انتخاب افراد با مدرک تحصیلی بهتر و زبان آلمانی قوی

 

برای پذیرش در این دوره ها با توجه به این که ممکن است آن شرکت ها شرایط خاصی را تقاضا نداشته باشند اما افراد با  داشتن نمرات بالا در مدرک تحصیلی و تسلط بیشتر بر زبان میتوانند شانس بیشتری رو نسبت به افراد دیگر داشته باشند .

این دوره ها معمولا در دو زمان مختلف، یکی از فوریه و مارچ و دیگری از آگوست یا سپتامبر آغاز می شود، هرچند باز هم به شهر و شرکت بستگی دارد.

 
 

مدارک مورد نیاز برای دوره های کارآموزی در آلمان چیست؟

همانطور که گفته شد شرکت ها و موسسات آموزشی مختلف بسته به رشته مورد نظر از شما ممکن است مدارک مختلفی را درخواست کنند اما به طور کلی مدارک زیر را باید برای شرکت در دوره ها تحویل دهید:

 • رزومه و CV
 • مدارک شناسایی
 • مدرک مهارت زبان
 • ترجمه مدارک تحصیلی موجود
 • تجربه و سابقه کاری در صورت وجود
 • بیمه سلامت

 

 

مراحل اپلای به اوسبیلدونگ

اخذ ویزای اوسبیلدونگ از جمله روش‌های مهاجرت به کشور آلمان است. همان‌طور که می‌دانید کشور آلمان یکی از بهترین مقاصد برای مهاجرت به حساب می‌آید. ازاین‌رو معمولاً افراد دوره‌های اوسبیلدونگ را که یکی از بهترین روش‌ها برای مهاجرت است انتخاب می‌کنند. در چنین حالتی شما تنها با گذراندن یک دوره و کسب مهارت کافی می‌توانید در این کشور به کسب‌وکار موردنظر خودتان مشغول شوید و به‌راحتی اقامت دریافت کنید.

شرایط اخذ پذیرش از طریق اوسبیلدونگ در آلمان

اخذ پذیرش از طریق اوسبیلدونگ شرایط خاص مربوط به خود را دارد. شما باید باتوجه‌به شرایط فعلی خودتان را با مواردی که در ادامه گفته می‌شود مقایسه کنید. همچنین باید بتوانید در صورتی شرایط لازم را ندارید به‌سرعت برای آن اقدام کنید. البته هر دوره با توجه نوع مهارت شرایط مربوط به خود را می‌طلبد. اما به‌طورکلی شرایطی که در ادامه گفته می‌شود برای شرکت در این دوره‌ها ضروری است پس حتماً به آن توجه لازم را داشته باشید.

1.داشتن مدرک زبان B1

اولین و مهم‌ترین شرط شرکت در دوره‌های اوسبیلدونگ این است که مدرک B1  زبان آلمانی را داشته باشید. اگر از این مدرک برخوردار نیستید بهتر است به‌سرعت برای دریافت آن اقدام کنید. دریافت مدرک اوسبیلدونگ بسیار اهمیت دارد و باید حتماً برای آن اقدام شود.

آموزشگاه‌های زبان زیادی در ایران وجود دارد که می‌توانید مدرک B1 زبان آلمانی خودتان را از آن‌ها دریافت کنید. البته این مدرک یک حداقل به حساب می‌آید. هرچقدر سطح زبان آلمانی شما بالاتر باشد و بهتر به این زبان تسلط داشته باشید شرایط برای شما راحت‌تر خواهد بود.

دارندگان این مدرک باید بتوانند به‌خوبی با استفاده از زبان آلمانی نیازهای شخصی خودشان را برطرف کنند. در واقع این مدرک بسیار مناسب برای سفرهای کاری و تحصیلی به کشور آلمان است. فردی که این مدرک را دریافت کرده است می‌تواند به‌خوبی از واژگان ساده آلمانی استفاده کند. حتی اگر قصد شما برای رفتن به آلمان شرکت در این دوره‌ها نیز نباشد شما به مدرک B1 احتیاج خواهید داشت.

پس بهتر است حتماً در هنگام دریافت این مدرک تلاش لازم را به کار ببرید. همچنین مدرک خودتان را از آموزشگاه‌های معتبر دریافت کنید تا مشکلی در ارائه آن به وجود نیاید. مدت‌زمان دریافت مدرک زبان B2 آلمانی به طور معمول دو ترم تحصیلی است. همچنین دقت داشته باشید که برای دریافت مدرک B1 باید مدرک A2 را دریافت کنید. به‌طورکلی اخذ این مدرک در ایران حدود یک سال طول می‌کشد.

 

 

2.داشتن سن کمتر از 35 سال

دومین نکته‌ای که باید به آن توجه لازم را داشته باشید این است که برای شرکت در دوره اوسبیلدونگ شما باید سن کمتر از 35 را داشته باشید. البته برخی از دوره‌ها می‌تواند باتوجه‌به شرایط و محیط کاری موردنیاز دوره کمی متفاوت باشد و سن کمتری را از شما درخواست کند. اما به‌طورکلی عرف این دوره سن کمتر از 35 سال را از متقاضی درخواست می‌کند.

 

 

 1. داشتن سوابق کاری در دوره مورد نظر

از جمله دیگر شرایط موردنیاز برای شرکت در این دوره‌ها داشتن سابقه کار در زمینه موردنظر است. بسیار مهم است که شما حتماً یک سابقه کاری مناسب را در زمینه موردنظر داشته باشید تا بتوانید راحت‌تر در این دوره‌ها شرکت کنید. ازآنجایی‌که شرکت در این دوره‌ها رایگان است رقابت بر سر آن می‌تواند بسیار سنگین باشد. ممکن است شما با انسان‌های سرسخت‌تر از خودتان طرف شوید. در این صورت باید شرایط بهتری را نسب به این افراد داشته باشید.

 1. اخذ نمره لازم برای ورود به دوره

نکته دیگری که باید به آن توجه لازم را داشته باشید این است که شما باید نمره لازم را در آزمون ورودی این دوره‌ها کسب کنید. این پیش‌نیاز مهم‌ترین شرط ورود شما به اوسبیلدونگ آلمان است. پس بهتر است حتماً به آن توجه لازم را داشته باشید. اخذ نمره برای ورود به دوره‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد و بسیار مهم است که حتماً به آن توجه کنید.

 

 

شرایط اخذ ویزا از طریق اوسبیلدونگ

متقاضیان اخذ چنین ویزاهایی باید مدارک موردنیاز را به‌صورت حضوری ارائه بدهند. این مدارک باتوجه‌به شرایط متقاضی شامل موارد مختلفی است. به‌طورکلی متقاضیان باید مدارک زیر را برای دریافت ویزا اوسبیلدونگ ارائه کنند.

 1. گواهی تمکن مالی کافی

اولین موردی که باید به‌عنوان مدرک برای دریافت ویزا ارائه کنید گواهی تمکن مالی است. شما باید بتوانید هزینه‌های مربوط به زندگی خودتان را قبل از پیدا کردن یک شغل مناسب پرداخت کنید. این هزینه‌ها در هرکدام از شهرهای آلمان می‌تواند بسیار متفاوت باشد. البته زندگی کردن در شهرهای بزرگ این کشور می‌تواند به شما تا حد بسیار زیادی در مسیر پیشرفتتان کمک کند.

همچنین همان‌طور که پیداست یافتن یک شغل مناسب در شهرهای بزرگ این کشور بسیار ساده‌تر از شهرها کوچک است. معمولاً ایرانی‌ها شهر مونیخ را برای مهاجرت انتخاب می‌کنند علت اصلی این موضوع این است که این شهر از شاخص کیفیت بالایی برخوردار است. شما به طور میانگین برای زندگی در این شهر باید سالانه 853 یورو هزینه پرداخت کنید. این مبلغ می‌تواند باتوجه‌به سبک زندگی شما بسیار متفاوت باشد.

 1. رسید پرداخت درخواست

پیش‌نیاز دیگر برای دریافت ویزا اوسبیلدونگ پرداخت مبلغ حدود 60 یورو است. این مبلغ مربوط به هزینه‌های اداری دریافت ویزا اوسبیلدونگ است. البته هزینه‌ها می‌تواند باتوجه‌به دوره موردنظر شما کمی متفاوت باشد و تنها به همین 6 یورو ختم نمی‌شود.

 

 1. بیمه درمانی تا شروع آموزش اوسبیلدونگ

پیش نیاز دیگر داشتن بیمه درمانی تا زمان شروع دوره آموزشی است. علت داشتن این بیمه این است که اگر قبل از شروع دوره موردنظر دچار مشکل خاصی شدید نیاز به پرداخت هزینه‌های درمانی سنگین نباشید. هزینه‌های درمانی در کشور آلمان با بیمه درمانی کاملاً رایگان است و در صورت داشتن بیمه احتیاجی نیست نگران باشید.

.تأییدیه کتبی از شرکت آموزش فنی و حرفه‌ای

مهم‌ترین مدرکی که باید ارائه دهید ارائه یک مدرک فنی و حرفه‌ای از یک شرکت معتبر است. اعتبار این مدارک سه ماه بعد از تحویل آن بررسی می‌شود و نتیجه نهایی به شما اعلام می‌گردد.

 

برخی رشته‌های پرطرفدار در دوره‌های اوسبیلدونگ

دوره‌های اوسبیلدونگ در رشته‌های متعددی برگزار می‌شود. هرکدام از این رشته‌ها باتوجه‌به میزان تقاضا و همچنین سطح درآمد طرفداران خود را دارند. در ادامه قصد داریم پرطرفدارترین این رشته‌ها را به‌طورکلی بررسی کنیم. این رشته‌ها عبارت‌اند از:

 1. پرستاری

پرستاری از جمله رشته‌های مهم در هر کشوری است. در حقیقت این حرفه خط مقدم مبارزه با بیماری‌ها است. کشورهای مختلف، مخصوصاً بعد از بیماری همه‌گیر کرونا به‌شدت احتیاج به نیروی پرستار دارند. کشور آلمان نیز همین‌طور است. شما می‌توانید به‌راحتی بعد از گذراندن دوره اوسبیلدونگ اقدام به دریافت یک شغل در کشور آلمان کنید.

قطعاً حرفه پرستاری بسیار پرمتقاضی است و شما می‌توانید حتی بعد از گذراندن این دوره در دیگر کشورهای اروپایی نیز مشغول به فعالیت شوید که مزیت بسیار بزرگی به حساب می‌آید. البته داشتن مدرک اوسبیلدونگ به‌طورکلی می‌تواند مزایا زیادی را برای شما به دنبال داشته باشد. برای دریافت ویزا کار در کشور آلمان باید شرایط متفاوت‌تری را داشته باشید. برای آگاهی بیشتر از این شرایط بهتر است حتماً به یک مشاور مراجعه کنید.

 1. it

رشته کامپیوتر در هر تخصصی معمولاً پرمتقاضی است. علت اصلی این موضوع فراگیرتر شدن دنیای دیجیتال و همچنین تغییر سبک زندگی است. در دنیای امروز باتوجه‌به ظهور تکنولوژی‌هایی مانند متاورس و بلاک‌چین نمی‌توان بدون ابزارهای دیجیتال به‌راحتی زندگی کرد. یکی از تخصص‌هایی که می‌تواند به رشد هر چه بیشتر در این حوزه کمک کند آی‌تی است.

شما قطعاً بعد از دریافت مدرک این رشته می‌توانید به‌راحتی در کشورهای اروپایی و همچنین آلمان اقدام به کاریابی کنید. پیداکردن کار در کشور آلمان یکی از مهم‌ترین مراحل دریافت اقامت به‌حساب می‌آید. ازاین‌رو بهتر است در صورت علاقه شخصی این رشته را برای گذراندن دوره انتخاب کنید.

 

 1. طراحی وب‌سایت و برنامه‌نویسی

همان‌طور که گفته شد دنیای امروز دنیای دیجیتال است. این نیاز تا حد بسیار زیادی در تمامی کشورها حس می‌شود که تمامی کسب‌وکارهای سنتی به سمت دیجیتال شدن برود. ازاین‌رو معمولاً تخصص‌هایی مانند طراحی سایت یک نیاز اصلی به‌حساب می‌آید. برنامه‌نویسی و طراحی سایت نیز امروزه بسیار مهم هستند و هر کشوری سعی دارد به‌طورکلی چنین تخصص‌هایی را جذب کند.

 1. کادر درمانی

کادر درمانی از جمله مهم‌ترین بخش‌ها در هر کشوری است. مسئله بهداشت و درمان در کشور آلمان بسیار اهمیت دارد. بهترین دستمزدها برای این بخش‌ها در نظر گرفته شده است. همچنین خدمات خوبی به کادر درمان داده می‌شود. سیستم کادر درمان در آلمان از آخرین تکنولوژی روز بهره‌مند هستند. شما می‌توانید بعد از گذراندن دوره در این کشور مشغول به کار شوید. این موضوع یک مزیت بسیار بزرگ برای شما به‌حساب می‌آید.

5.آرایشگری

متقاضیانی که علاقه‌مند به مهاجرت از طریق مدرک اوسبیلدونگ آرایشگری هستند باید دارای مدرک B2 زبان آلمانی باشند. برای شرکت در این دوره‌ها باید حدود 4 سال در ایران سابقه کار داشته باشید. در این صورت شما می‌توانید در دوره‌های 3 ساله آرایشگری این کشور شرکت کنید. بعد از اخذ مدرک در این رشته این افراد می‌توانند در کشور آلمان شروع به کار کنند. همچنین این افراد می‌توانند در دوره‌های شش ماهه آرایشگری در این کشور نیز شرکت کنند و پس از آن مشغول به فعالیت در این کشور شوند.

 1. دندانپزشکی

دندانپزشکی از جمله دیگر رشته‌های مهم در دنیا به حساب می‌آید. افرادی که قصد کار کردن در این رشته‌ها در کشور آلمان را دارند می‌توانند از طریق دوره‌های اوسبیلدونگ اقدام کنند. همان‌طور که می‌دانید این دوره رایگان است اما به مدت‌زمان سه سال به طول می‌انجامد. در این دوره شما به طور کامل مهارت‌های موردنیاز برای دندان‌پزشک شدن را می‌آموزید. میزان حقوق پرداختی به متقاضی حدود 850 تا 950 یورو است.

 1. حسابداری

دوره سه ساله اوسبیلدونگ حدود سه سال طول می‌کشد. در این مدت‌زمان هنرجو به طور کامل با مباحث موردنیاز در بازار کار برای حسابداری آشنا می‌شود. همچنین حقوق پرداختی به این افراد 700 یورو است. طبق معمول شرکت در این دوره نیز رایگان است و شما می‌توانید به‌راحتی از آن استفاده کنید.