پذیرش تحصیلی استرالیا

استرالیا از جمله پرطرفدارترین مقاصد تحصیلی در دنیا برای دانشجویان بین‌المللی به ویژه از کشورهای در حال توسعه است؛ این کشور در سالیان سال‌ و در یکی دو دهه اخیر تبدیل به یکی از اولین اولویت‌ها برای مهاجرت تحصیلی شده است.

۱۴۰۱ يکشنبه ۴ ارديبهشت
2352 بازدید
پذیرش تحصیلی استرالیا

استرالیا از جمله پرطرفدارترین مقاصد تحصیلی در دنیا برای دانشجویان بین‌المللی به ویژه از کشورهای در حال توسعه است؛ این کشور در سالیان سال‌ و در یکی دو دهه اخیر تبدیل به یکی از اولین اولویت‌ها برای مهاجرت تحصیلی شده است. محبوبیت بسیار زیاد این کشور برای تحصیل از چندی فاکتور مهم نشات گرفته که برخی از آن‌ها عبارتند از: نظام تحصیلی و آموزشی بسیار قوی و معتبر این کشور در دنیا (با رتبه تک رقمی در جهان)، رفاه و کیفیت بسیار عالی معیشت در این کشور و همچنین امکان اخذ اقامت دائم و شهروندی استرالیا به راحتی از طریق ورود به بازار کار بعد از اتمام تحصیل و دیگر موارد. از طرفی این همه مزایا متاسفانه باید گفت که بدون هزینه‌ نیست؛ به بیانی واضح‌تر کم‌هزینه هم حتی نیست.

به طور کلی تحصیل در این کشور بر خلاف برخی از کشورهای پیشرفته مانند چندی از کشورهای اروپایی پیشرفته در زمینه نظام تحصیلی، رایگان نمی‌باشد و خبر نه چندان خوشایند دیگر آنکه استرالیا در کنار آمریکا و انگلیس، جزء 3 کشوری هستند که به هزینه‌های بالای تحصیلی در جهان شهرت دارند. همچنین تحصیل در مقطع مدرسه آن هم صرفا مدارس دولتی برای شهروندان استرالیا رایگان بوده اما دانشگاه‌های این کشور حتی برای شهروندان آن نیز رایگان نمی‌باشد و تنها تفاوت در این راستا، ارزان‌تر بودن شهریه‌ها به نسبت میزان‍شان برای دانشجویان بین‌المللی است. پس با این تفاسیر امکان تحصیل رایگان در هیچ مقطع تحصیلی در استرالیا برای دانشجویان بین‌المللی و مهاجر وجود ندارد؛ مگر با اخذ بورسیه تحصیلی که آن هم شرایط خاص خود را داشته و همچنین این بورسیه‌ها مبالغ متفاوتی خواهد داشت که اخذ نوع فول فاند آن یعنی پوشش تمام هزینه‌های تحصیلی بسیار سخت بوده اما غیر ممکن نیست؛ به ویژه برای مقاطع بالاتر (مانند دکتری). پس برای افرادی که مایل به تحصیل در استرالیا هستند اما به دلیل عدم تمکن مالی کافی و بر نیامدن از عهده هزینه‌های تحصیلی، از حق امکان تحصیل در این کشور حتی با وجود صلاحیت‌های بالا سلب شده و نیازمند کمک‌های مالی می‌باشند، اخذ بورسیه؛ چه از نوع بورسیه فول فاند و چه از نوع کمک هزینه تحصیلی، گزینه و راه حل مناسب در این راستا است