بورسیه ایتالیا

بورسیه استانی ایتالیا، بورسیه ایی که کشور ایتالیا را تبدیل به تنها کشوری کرده است که بدون رزومه تحصیلی به دانشجویان علاقمند تحصیل در ایتالیا کمک هزینه تحصیل و زندگی پرداخت می کند. در این مطلب به معرفی بورسیه استانی ایتالیا و چگونگی دریافت آن می پرداخته شده است. لطفا تا انتهای مقاله ما را همراهی بفرمایید.

۱۴۰۱ سه شنبه ۴ مرداد
748 بازدید
بورسیه ایتالیا

بورسیه استانی ایتالیا بر اساس درآمد خانواده دانشجو وشرایط مالی سرپرست خانواده به دانشجو تعلق می گیرد.

بورسیه استانی که توسط استان محل تحصیل دانشجو در ایتالیا پرداخت می شود به دانشجویانی تعلق می گیرد که در کشور خود دارای درامد بالایی نیستند و توانایی پرداخت شهریه یا زندگی در ایتالیا را ندارند. با استفاده از این بورسیه دانشجویان می توانند تمامی هزینه های تحصیل یا بخشی از آن را پرداخت کنند. این بورسیه فقط بر اساس مدارک مالی ارائه شده توسط دانشجو پرداخت می شود و نیازی به هیچ گونه رزومه تحصیلی یا مقالات isi  ندارد.

مبلغ بورسیه استانی ایتالیا ۵۲۰۰ یورو وجه نقد به علاوه ۷۰% تخفیف در خدمات خوابگاه و سلف سرویس و کارت تردد است. شهریه دانشجویان در این بورسیه به طور کامل حذف خواهد شد و دانشجویان مبلغی بابت شهریه پرداخت نمی کنند. در برخی شهر ها در صورتی که به دانشجو خوابگاه تعلق بگیرد هزینه خوابگاه به طور خودکار از مبلغ بورسیه کم شده و مبلغ ۲۵۰۰ الی ۳۰۰۰ یورو به دانشجو پرداخت می گردد.

قدم اول اخذ بورسیه

قدم اول جهت گرفتن بورسیه اخذ پذیرش قطعی از یکی از دانشگاه های دولتی ایتالیا می باشد. پس از آن دانشجو می بایست مدارک بورسیه ( درامد سرپرست ، اعضای خانواده ، وضعیت سکونت و … ) را تهیه جهت دریافت بورسیه استانی ارائه دهد.

دانشجو با ارائه این مدارک، شرایط زندگی خود را شرح داده و برای گرفتن بورسیه درخواست می دهد.

سوالات متدوال در مورد بورسیه استانی ایتالیا

۱- آیا گرفتن این بورسیه برای دانشجو تعهدی ایجاد می‎کند؟

خیر. بورسیه استانی ایتالیا هیچ تعهدی اعم از ارائه خدمت برای دانشگاه یا دولت ایتالیا  یا انجام کارهای پژوهشی و تحقیقاتی برای دانشجو ایجاد نمی‎کند و تنها تعهد دانشجو این است که در هر سال تحصیلی مقدار معینی از واحد های خود را (  تقریبا نیمی از واحد های یکسال ) با موفقیت پاس کند. بدین ترتیب دانشجو قادر خواهد بود پس از اتمام دوره تحصیلی بدون هیچ تعهدی کشور ایتالیا را به مقصد دیگر کشور ها ترک کنند.

۲- مبلغ بورسیه استانی چقدر است؟

مبلغ بورسیه استانی ایتالیا ۵۲۰۰ یورو در سال ( با اختلاف اندک بین استان های مختلف ) به علاوه حذف کامل شهریه و تخفیف خوابگاه تا سقف ۷۰% درصد است . علاوه بر این موارد ، تخفیف های سلف سرویس و کارت تردد نیز از مزایای بورسیه استانی است.

۳- هدف از پرداخت این بورسیه چیست؟

هدف دولت ایتالیا از پرداخت بورسیه استانی ایتالیا کمک به دانشجویانی است که توانایی تحصیل در این کشور را دارند اما از لحاظ مالی با مشکل روبرو هستند. دانشجویانی که این بورسیه را دریافت می کنند از کشورهای جهان سوم هستند.

۴- آیا بورسیه استانی به همه رشته ها تعلق می‎گیرد؟

بله، این بورسیه به تمامی رشته ها تعلق می گیرد. دانشجویان در هر رشته ایی که در دانشگاه های دولتی ایتالیا پذیرش بگیرند می توانند برای بورسیه درخواست بدهند.

۵- آیا مقطع تحصیلی در گرفتن بورسیه استانی موثر است؟

خیر. بورسیه استانی ایتالیا به تمامی مقاطع اعم از لیسانس ، فوق لیسانس و دکترا تعلق میگیرد. دانشجویان برای هر مقطعی میتوانند یکبار بورسیه را دریافت کنند یعنی دانشجویی که سه مقطع دانشجویی خود ( لیسانس ، فوق لیسانس و دکتری ) را در ایتالیا می گذراند برای هرمقطع میتواند یکبار بورسیه را دریافت کند.

۶- آیا دریافت بورسیه استانی نیازمند داشتن رزومه پژوهشی، معدل بالا، مقالات isi و … است؟

خیر. دریافت بورسیه استانی ایتالیا صرفا بر اساس مدارک مالی ارائه شده توسط دانشجو است و داشتن رزومه قوی یا ضعیف تاثیری در گرفتن آن ندارد.

۷- هزینه بورسیه به چه صورت به دانشجو پرداخت می شود؟

قسط اولیه بورسیه استانی ایتالیا که معمولا نیمی از کل هزینه پرداختی است حدودا یکماه پس از اعلام نتایج اولیه هر استان به حساب دانشجو واریز شده یا به صورت کارت اعتباری به دانشجو داده می شود که از لحاظ زمانی تقریبا قبل از سال نوی میلادی خواهد بود .قسط دوم بورسیه نیز پس از ترم دوم پرداخت خواهد شد.

۸- شانس گرفتن بورسیه برای دانشجویان ایرانی چقدر است؟

طبق اعلام سازمان بورسیه ایتالیا هر دانشجویی که درآمد سرپرست اش زیر ۱۰ هزار یورو در سال باشد شانس گرفتن بورسیه را خواهد داشت.

۹- آیا دانشجویانی که درامد سرپرست شان بالاتر از مقدار تعیین شده است هم می توانند درخواست بورسیه بدهند؟

بله می توانند، دانشجویانی که درآمد سرپرست شان بالاتر حد تعیین شده باشد نیز می توانند با ارائه مدارکی اضافی این بورسیه را دریافت کنند.

مدارک مالی مورد نیاز برای درخواست بورسیه استانی ایتالیا


  فیش حقوقی سرپرست دانشجو
  اجاره نامه که به نام سرپرست دانشجو باید
  ترجمه شناسنامه دانشجو و سرپرست وی
  گواهی معادل یورویی بانک مرکزی

نکته : در صورتی که دانشجو سرپرست خانواده است می بایست فیش حقوقی خود را ترجمه نموده و اجاره نامه را نیز به نام خود بگیرد.