راهنمای سفر به چین

چین به عنوان یکی از اولین تمدن های جهان در حوضه حاصلخیز رودخانه زرد در دشت چین شمالی ظهور کرد. شواهد باستان شناسی نشان می دهد که انسان های اولیه 2.25 میلیون سال پیش در چین ساکن شده اند. چین در بیشتر دو هزاره از قرن اول تا نوزدهم یکی از برترین قدرت های اقتصادی جهان بود.

۱۴۰۰ شنبه ۷ اسفند
749 بازدید
راهنمای سفر به چین

چین، با نام رسمی جمهوری خلق چین کشوری در شرق آسیا است. این کشور با بیش از 1.4 میلیارد نفر جمعیت پرجمعیت‌ترین کشور جهان است. چین دارای پنج منطقه زمانی جغرافیایی است و با 14 کشور هم مرز است که پس از روسیه، دومین کشور بزرگ در جهان است. این کشور با مساحت تقریبی 9.6 میلیون کیلومتر مربع (3700000 مایل مربع)، سومین یا چهارمین کشور بزرگ جهان است. هنگ کنگ و ماکائو پایتخت ملی پکن است.

چین به عنوان یکی از اولین تمدن های جهان در حوضه حاصلخیز رودخانه زرد در دشت چین شمالی ظهور کرد. شواهد باستان شناسی نشان می دهد که انسان های اولیه 2.25 میلیون سال پیش در چین ساکن شده اند. چین در بیشتر دو هزاره از قرن اول تا نوزدهم یکی از برترین قدرت های اقتصادی جهان بود. برای هزاران سال، نظام سیاسی چین بر اساس سلطنت‌های موروثی مطلق یا سلسله‌ها بود که از سلسله نیمه افسانه‌ای شیا در قرن بیست و یکم قبل از میلاد آغاز شد. از آن زمان، چین بارها گسترش یافته، تقسیم شده و دوباره متحد شده است.

در قرن سوم قبل از میلاد، چین، هسته مرکزی چین را دوباره متحد کرد و اولین امپراتوری چین را تأسیس کرد. سلسله بعدی هان (206 قبل از میلاد - 220 پس از میلاد) شاهد برخی از پیشرفته‌ترین فناوری‌ها در آن زمان بود. از جمله کاغذسازی و قطب‌نما، همراه با پیشرفت‌های کشاورزی و پزشکی. اختراع باروت و انواع متحرک در سلسله تانگ (618-907) و سلسله سانگ شمالی (960-1127) چهار اختراع بزرگ را تکمیل کرد. فرهنگ تانگ به طور گسترده ای در آسیا گسترش یافت، زیرا جاده ابریشم جدید بازرگانان را تا بین النهرین و شاخ آفریقا آورد.

سلسله چینگ، آخرین سلسله چین، که مبنای سرزمینی چین مدرن را تشکیل داد، در قرن نوزدهم متحمل خسارات سنگینی به امپریالیسم خارجی شد.

سلطنت چین در سال 1912 با انقلاب شینهای سقوط کرد. زمانی که جمهوری چین (ROC) جایگزین سلسله چینگ شد. چین در طول جنگ جهانی دوم مورد تهاجم امپراتوری ژاپن قرار گرفت. جنگ داخلی منجر به تقسیم قلمرو در سال 1949 شد، زمانی که حزب کمونیست چین (ح‌ک‌پی) جمهوری خلق چین را در سرزمین اصلی تأسیس کرد در حالی که دولت ROC به رهبری کومینتانگ به جزیره تایوان عقب‌نشینی کرد.

 

 

نحوه حکومت چین

چین در حال حاضر به عنوان یک جمهوری سوسیالیستی واحد تک حزبی توسط ح‌ک‌چ اداره می‌شود. چین عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد و عضو موسس چندین سازمان همکاری چندجانبه و منطقه‎ای مانند بانک سرمایه‌گذاری زیرساخت های آسیایی، صندوق راه ابریشم، بانک توسعه جدید، سازمان همکاری شانگهای و RCEP است.

عضو بریکس، G8+5، G20، APEC و اجلاس شرق آسیا است. این کشور در اندازه گیری‌های بین‌المللی آزادی‌های مدنی، شفافیت دولت، آزادی مطبوعات، آزادی مذهب و اقلیت‌های قومی در میان پایین‌ترین رتبه‌ها قرار دارد. مقامات چینی توسط مخالفان سیاسی و فعالان حقوق بشر به دلیل نقض گسترده حقوق بشر، از جمله سرکوب سیاسی، سانسور گسترده، نظارت گسترده بر شهروندان خود و سرکوب خشونت آمیز اعتراضات مورد انتقاد قرار گرفته‌اند.

 

 

اقلیم چین

آب و هوای چین عمدتاً تحت تسلط فصول خشک و باران‌های موسمی مرطوب است که منجر به تفاوت شدید دمایی بین زمستان و تابستان می‌شود. در زمستان بادهای شمالی که از مناطق با عرض جغرافیایی بالا می‌آیند سرد و خشک هستند. در تابستان، بادهای جنوبی از مناطق ساحلی در عرض های جغرافیایی پایین تر گرم و مرطوب است.

یک مسئله مهم زیست محیطی در چین، گسترش مداوم بیابان‌های آن، به‌ویژه صحرای گوبی است. اگرچه خطوط درختان سدی که از دهه 1970 کاشته شده بود، فراوانی طوفان‌های شن را کاهش داده است. اما خشکسالی طولانی مدت و شیوه‌های کشاورزی ضعیف منجر به طوفان‌های گرد و غبار در شمال چین در هر بهار شده است که سپس به سایر مناطق شرق آسیا از جمله ژاپن و کره گسترش می یابد.

 

 

اقتصاد چین

چین بزرگ‌ترین اقتصاد جهان از نظر تولید ناخالص داخلی در برابری قدرت خرید، دومین اقتصاد بزرگ از نظر تولید ناخالص داخلی اسمی و دومین کشور ثروتمند جهان از نظر کل ثروت است. این کشور دارای سریع ترین رشد اقتصادی بزرگ است و بزرگ‌‎ترین تولید کننده و صادر کننده جهان است. چین یک کشور دارای تسلیحات هسته‌ای به رسمیت شناخته شده است که دارای بزرگ‌ترین ارتش دائمی جهان از نظر پرسنل نظامی و دومین بودجه دفاعی بزرگ است.

 

 

مکان‌های دیدنی چین

اگر به دنبال تفریحات هیجان‌انگیز و متفاوت در کشور چین هستید، ما به شما پیشنهاد جاذبه های طبیعی این کشور را می دهیم. طبیعت گردی در چین شامل رفتن به سمت کوه های باعظمت، رودخانه های خروشان و سواحل افسانه ای می شود.

 

- دیوار چین

- رودخانه لی و حومه یانگشو (Li River and Yangshuo Countryside)

- کوه زرد (The Yellow Mountains)

- دره Tiger Leaping

- چمنزار هولونبویر (Hulunbuir Grassland)

- چمن زارهای کوه Qilian

دیوار چین مهمترین مکان دیدنی در این کشور است که سالیانه افراد زیادی برای دیدن آن به چین سفر می‌کنند. برای دیدن از دیوار چین لازم است موارد زیر را در نظر داشته باشید.

دشواری مسیر: معمولی

مدت زمان مورد نیاز: 2 زور

نقطه شروع: گوبی کو

نقطه پایان: جینشان لینگ

طول مسیر: 12 تا 15 کیلومتر